курс Цели устойчивого развития

Досягнення Цілей сталого розвитку в Україні потребує обізнаності

Програма розвитку ООН в Україні втілює проект «Онлайн-освіта задля сталого розвитку», який передбачає розробку освітніх онлайн-курсів, які будуть доступні всім охочим дізнатися про сталий розвиток. Але, насамперед, вони будуть спрямовані на публічних службовців і державних посадовців усіх рівнів, а також на малий і середній бізнес та громадських активістів.

«Освіта у галузі сталого розвитку сьогодні є найактуальнішим завданням», – заявив керівник ПРООН з досягнення Цілей сталого розвитку в регіонах Мустафа Саіт-Аметов в ефірі UA: Українське радіо.

Цілі сталого розвитку, за його словами, це – спільне завдання, яке «ми маємо виконати, щоб передати нашим нащадкам комфортний і придатний для життя світ». Завдання складне, воно потребує нових підходів і обізнаності. Особливо серед представників влади, бізнесу і громадськості, які повинні в партнерстві реагувати на надзвичайно складні виклики сьогодення.

«Наше суспільство, наша економіка і наш вплив на довкілля мають бути такими, щоб подолати існуючі кризи і не генерувати нові. Насправді йдеться не тільки про екологію, а й про економіку, фінанси, соціальний розвиток. Отже маємо розумно підходити до свого розвитку сьогодні», – наголосив він.

Майже п’ять років тому на зустрічі вищого рівня в ООН у Нью-Йорку представники 193 країн ухвалили нову глобальну програму «Перетворення нашого світу: Порядок денний в галузі сталого розвитку на період до 2030 року». Порядок включає 17 Цілей сталого розвитку і 169 завдань. Фактично визначено перелік нових орієнтирів для розвитку світу: подолання бідності й голоду, забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці, забезпечення всеохоплюючої і якісної освіти, доступ до чистих джерел енергії, розвиток інфраструктури і сприяння інноваціям, перехід до раціональних моделей споживання і виробництва, боротьба зі зміною клімату та її наслідками, збереження морських ресурсів та відновлення екосистем суші тощо.

«Усі цілі дуже тісно взаємопов’язані між собою, тому зусилля для їх досягнення повинні носити комплексний характер», – впевнений Мустафа Саіт-Аметов. Він також нагадав про Ціль 17. Партнерство заради сталого розвитку, яка є «ключем до досягнення Цілей сталого розвитку – 2030». І закликав кожного будувати партнерство задля вирішення проблем в економічній, екологічній чи соціальній сфері.

Відповідаючи на запитання ведучої, що конкретно люди на місцях можуть зробити задля сталого розвитку, Мустафа Саіт-Аметов навів приклад – підвищення енергоефективності в житловому секторі, де сьогодні витрачається велика кількість енергії через застаріле обладнання.

«У кожному багатоквартирному будинку є співвласники – вони разом несуть відповідальність за те, в якому стані знаходиться їхнє житло, скільки воно споживає енергії протягом опалювального сезону і скільки витрачається коштів. Об’єднавши зусилля, створивши ОСББ, розробивши проект модернізації свого житла, залучивши, наприклад, грант із Фонду енергоефективності, вони з одного боку – мінімізують витрати й заощаджують, з іншого – роблять свій внесок у досягнення більш глобальних цілей, як-от – зменшення енергоспоживання і викидів, а також боротьба з кліматичними змінами», – пояснив він.

Утім, за його словами, будь-які дії потребують обізнаності. Отже зараз ПРООН в Україні втілює проект «Онлайн-освіта задля сталого розвитку» втілюється ПРООН за фінансової підтримки уряду Німеччини через Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

фото: unsplash.com