Ветроэнергетика в Украине

В ООН запропонували план переходу на відновлювані джерела енергії

«Світова енергетична система дедалі більше підштовхує нас до кліматичної катастрофы. Покладатися на викопні види палива – це глухий кут і з екологічної, і з економічної точки зору. Про це заявив голова ООН Антоніу Гутерріш. Він попередив, що нинішня світова енергетична система приведе людство до кліматичної катастрофи та запропонував план переходу на відновлювані джерела енергії.

Насамперед, за його словами, необхідно терміново трансформувати енергетичні системи, зокрема переходити до використання вітряної та сонячної енергії. Сьогодні її використання обходиться здебільшого дешевше, ніж використання вугілля та інших викопних видів палива. За останнє десятиліття вартість енергії вітру знизилася більш ніж наполовину. Вартість сонячної енергії та сонячних батарей впала на 85%. Окрім того, інвестиції у відновлювану енергетику сприяють створенню робочих місць – утричі більше, ніж інвестиції у паливну енергетику.

У зв’язку з цим очільник ООН запропонував п’ять найважливіших заходів для прискорення переходу до відновлюваної енергетики. Вони включають розширення доступу до технологій виробництва та постачання відновлюваної енергії, створення умов для їх використання, триразове збільшення приватних та державних інвестицій у відновлювані джерела енергії та припинення субсидіювання викопного палива, яке становить близько $11 млн на хвилину.

«Настав час прискорити перехід до відновлюваних джерел енергії, поки не пізно», – закликав Гутерріш. Його заклик пролунав через нову кліматичну доповідь під егідою Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), один із висновків якої – через стрімке підвищення рівня моря багато прибережних міст незабаром можуть опинитися під водою. 

У доповіді зазначається, що у 2021 році за чотирма ключовими показниками зміни клімату – концентрація парникових газів, підвищення рівня моря, теплоутримання океану та закислення океану – встановлено новий рекорд. Так, глобальний середній рівень моря у 2021 році досяг нового максимуму після того, як у період 2013–2021 рр. він збільшувався в середньому на 4,5 мм на рік. Це більше ніж удвічі перевищує показник 1993-2002 років і здебільшого пов’язано зі стрімкою втратою маси льоду з крижаних щитів. Це призводить до серйозних наслідків для сотень мільйонів жителів прибережних районів та підвищує ризики, пов’язані з тропічними циклонами.

Минулого року спостерігалися небувалі хвилі тепла на заході Північної Америки та Середземномор’я. У Долині Смерті у Каліфорнії 9 липня 2021 року температура досягла 54,4°C, зрівнявшись із найвищим значенням у 2020 році, зареєстрованим у світі принаймні з 1930-х років, а в Сіракузах на Сицилії – 48,8°C. У канадській провінції Британська Колумбія 29 червня 2021 року температура повітря досягла 49,6 °C, що спричинило руйнівні лісові пожежі, які, у свою чергу, посилили наслідки повені в листопаді. Багато регіонів світу, включаючи Африканський Ріг, Канаду, західну частину США, Іран, Афганістан, Пакистан та Туреччину, були порушені посухою.