Виноделие страдает от климатических изменений

Смак вина. Кліматичні зміни вимагають від виноробів нових сортів і коштів

Дослідники стверджують, що винороби мають починати впроваджувати заходи з адаптації до мінливих кліматичних умов та експериментувати з менш відомими сортами винограду. Втім, ці рішення супроводжуються ризиками та витратами, які часто є занадто великими для фермерів.

«Подивіться на винну етикетку або поговоріть із поціновувачем вина, і ви дізнаєтесь, що вино завжди було тісно пов’язане з місцем розташування та кліматом. Смак винограду відрізняється від регіону до регіону. Навіть виноград з одного й того самого виноградника різниться за смаком із року в рік, в залежності від погоди щосезону. Тому не дивно, що мінливість кліматичних умов має величезний вплив на виноробну галузь», – пише експертка Люсьєн Кросс у своїй статті на inhabitat.com.

Вона звертає увагу на те, що останні чотири роки були рекордно гарячими для винограду. Посуха, спека і град можуть зруйнувати фермерські господарства всіх видів, а виноробство надзвичайно вразливе. Наприклад, 2017 і 2018 року пожежа спустошила відому за виробництвом вина Сонома Кантрі, що в Каліфорнійському регіоні. Окрім того, в деяких регіонах світу внаслідок підвищення рівня моря змінюється солоність ґрунту, і багато фермерів борються зі шкідниками і хворобами, які дедалі поширюються.

Виноробна промисловість вкрай залежить від кліматичних та грунтових характеристик. Існує навіть вислів, що вина складаються з чотирьох інгредієнтів: погоди, ґрунту, топографії та винограду.

«Погода впливає на вміст цукру, кислотність і таніни, що містяться у винограді. З підвищенням температури виноград дозріває і готовий до збирання раніше, ніж зазвичай. Якщо залишити на лозі, вміст цукру та алкоголю зросте, що вплине на смакові характеристики. На жаль, якщо зібрати виноград раніше, він також втрачає свою якість, на яку очікують успішні винороби та їхні клієнти», – пише авторка. Наприклад, у Новій Зеландії, де 85% експортованого вина – Sauvignon Blanc, всесвітньо відомий «смак кислого аґрусу» стає все більш «м’яким тропічним фруктом».

Отже чимало фермерів почали впроваджувати climate-smart сільськогосподарську практику на своїй землі. Серед заходів – краплинне зрошення для збереження ґрунту, навіси для захисту лози від граду тощо. Проте нові технології залишаються недосяжними для деяких виробників. За підрахунками Люсьєн Кросс, будь-які рішення вимагають значних витрат – на нове обладнання та додаткову робочу силу. Один тільки пристрій, що контролює зміни температури на лозі, може коштувати $40,000.

Щодо експериментів із сортами винограду, то фермери вагаються. Адже для цього потрібен час – кілька років, щоб виростити новий сорт та виробити з нього вино. До того ж, це вплине на марку вина. Наприклад, в Європі тільки три сорти винограду можна легально позначити як шампанське. Тому виробники шампанського не зацікавлені в тестуванні інших сортів, бо втратять свою назву та частку ринку.

Ціль 13. Боротьба зі зміною клімату

Photo by Kym Ellis on Unsplash