Карибские острова

Розвиток малих острівних держав – під загрозою

Унікальні за своєю красою острови Карибського моря стикаються нині з багатьма проблемами, головна з яких – кліматичні зміни. Про це на зустрічі глав держав Карибського співтовариства в Сент-Люсії заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

«Я був на Карибах два роки тому – після того, як на острови в 2017 році обрушилися урагани Ірма і Марія. Те, що вибудовувалось в Антигуа і Барбуда і Домініці роками, було знищено буквально за пару днів», – сказав Гутерріш, якого цитують у Центрі новин ООН.

Стихійні лиха стають дедалі масштабнішими і руйнівними. Розвиток малих острівних держав знаходиться під загрозою. Генсек наголосив на необхідності в найкоротші терміни скоротити викиди парникових газів на планеті і зробити все можливе для того, щоб підвищення глобальної температури не перевищувало 1,5 С.

За його словами, острівні держави Карибського басейну стають свого роду лабораторіями, де тестують інноваційні методи боротьби зі зміною клімату – такі, як впровадження децентралізованих відновлюваних джерел енергії. «Завдяки переходу до децентралізованого виробництва енергії – завдяки створенню мікромереж, використанню сонячних батарей – відновлення невеликих островів після ураганів та інших стихійних лих відбуватиметься значно швидше», – каже він.

Гутерріш також нагадав і про те, що рівень моря підвищується. І це не тільки призводить до ерозії берегової лінії, а й ставить під загрозу саме існування невеликих островів. Окрім того, забруднення Світового океану пластиковими відходами завдає істотної шкоди економіці держав Карибського басейну, страждають ключові для малих островів галузі – рибальство і туризм.

Окрім проблем, пов’язаних зі зміною клімату, малі острівні держави також стикаються з багатьма економічними труднощами. Наприклад, в значній мірі залежать від імпорту, їхні можливості брати участь у глобальній економіці обмежені, а розміри національного боргу зашкалюють. До того ж, на Карибських островах панує «нерівність, бідність і високий рівень злочинності».

Ціль 13. Боротьба зі зміною клімату та її наслідками

фото: Unsplash