Природа

П’ять проблем, які має вирішити людство, щоб вижити

У Програмі ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) розповіли про тенденції, які найближчим часом суттєво вплинуть на життя людини, світову економіку і стан екосистем. Про це повідомляють у Центрі новин ООН.

Cинтетична біологія

Сучасні біотехнології дозволяють модифікувати генетичний матеріал, організми й цілі біологічні системи. Ця галузь науки стрімко розвивається. Науковці сподіваються перемогти хвороби, наприклад, випускаючи в природу комарів, які пригнічують передачу вірусу Зіка або жовтої лихоманки, і зберегти зникаючі види тварин.

Водночас синтетична біологія може призвести до непередбачуваних наслідків. Тому міжнародне співтовариство має розробити чіткі правила, щоб запобігти неконтрольованій появі генетично модифікованих організмів у навколишньому середовищі.

Екологічні зв’язки

Масштабна індустріалізація призвела до фрагментації екологічних систем, які століттями були взаємопов’язані між собою. Вирубка лісів або будівництво дамб на великих річках – це втручання у стале існування живих істот, яке може призвести до вимирання тварин і спустошення великих територій.

Сьогодні науковці пропонують нові методи збереження або відновлення зв’язків між екосистемами: від морських заповідників до «коридорів» дикої природи, щоб зберегти біорізноманіття.

Танення вічної мерзлоти

Глобальне потепління призводить до танення вічної мерзлоти, яка займає сьогодні значну частину поверхні Північної півкулі. Як наслідок, твердий ґрунт стає рідкою. Науковці дуже занепокоєні швидкими темпами цього процесу, адже він становить загрозу як для навколишнього середовища, так і для об’єктів інфраструктури, що будуть неминуче зруйновані.

При таненні вічної мерзлоти вивільняються великі обсяги речовин, що накопичилися за сотні тисяч років заледеніння. Рослинні і тваринні останки починають гнити, виділяючи в атмосферу метан і вуглекислий газ. Це, у свою чергу, ще більше прискорює процес глобального потепління. Замкнене коло.

Азотне забруднення

Азоту в природі дуже багато. Він здебільшого сприятливо діє на навколишнє середовище і людину. Проте діяльність людини призвела до зміни азотного циклу, а в надмірній кількості він становить серйозну загрозу для всього живого. Закис азоту, наприклад, в якості парникового газу в 300 разів небезпечніше за двоокис вуглецю. Це з’єднання істотно погіршує якість повітря, ґрунту, води і руйнує озоновий шар. Отже вкрай необхідно, що азотний цикл був сталим.

Нездатність адаптуватися до кліматичних змін

Еволюція залежить від здатності організмів адаптуватися до змін навколишнього середовища. У питанні зміни клімату рішення повинні мати глобальний і довгостроковий характер. Найголовніше, як вказують експерти, уникати тимчасових заходів, які можуть здатися вирішенням питання, втім насправді через деякий час до нього доведеться повернутися.

Наприклад, до 2050 року дефіцит питної води відчуватимуть 5,7 млрд людей. Багато країн у зв’язку з цією тенденцією освоюють підземні води, скорочують споживання і опріснюють морську воду. Ці заходи, як вважають науковці, не виправдовують себе в довгостроковій перспективі. Замість цього фахівці рекомендують впроваджувати методи використання дощової води і очищення стічних вод.

Ще один приклад «навів» руйнівний ураган «Катріна» у США. Науковці пропонували озеленити великі території навколо Нового Орлеана й інших постраждалих районів, щоб вони були буфером і захищали від майбутніх повеней. Однак це передбачало переселення великої кількості людей, переважно малозабезпечених афроамериканців. Зрештою  влада відмовилася від цієї ідеї. За даними дослідження, проведеного десять років потому, найбідніші жителі цієї місцевості так і не оговталися після урагану, який знищив їхнє майно, багато хто був змушений перебратися до інших регіонів країни.

Фото:  Riccardo Chiarini on Unsplash