Малий і середній бізнес здатен забезпечити сталу економіку і сталий розвиток

Збільшення на $1 трлн обсягів щорічних інвестицій у малий і середній бізнес у країнах, що розвиваються, дозволить істотно просунутися на шляху виконання Цілей сталого розвитку. При цьому дивіденди отримають і самі інвестори. Втім поки що лише 1% фінансових потоків спрямовується на сталий розвиток. Про це йдеться в новій доповіді ООН з нагоди Дня мікро-, малих і середніх підприємств, який відзначають 27 червня.

За даними ООН, малий і середній бізнес забезпечує виконання до 60% завдань, закладених у Цілях сталого розвитку. Компанії саме цієї категорії забезпечують до 70% робочих місць у багатьох країнах світу. Інвестиції дозволяють їм наймати більше людей на роботу і виплачувати їм гідну зарплату, а значить – боротися з бідністю і злиднями.

За наявності вільних коштів підприємці отримують можливість використовувати у своїй роботі екологічно чисті технології, наприклад, енергозберігаючі. Ще один аспект – участь малого бізнесу в забезпеченні базових послуг населенню, в тому числі пов’язаних із умовами санітарії, водопостачанням, охороною здоров’я та виробництвом – усі вони лежать в основі Цілей сталого розвитку.

Зрештою, успішний малий і середній бізнес має позитивний вплив на стан національної економіки. Він сприяє підвищенню здорової конкуренції, розвитку торгівлі, економічному зростанню в цілому. Інвестиції у людські ресурси покращують виробництво і призводять до структурних реформ.

Як повідомляють у Центрі новин ООН, автори доповіді шляхом складних підрахунків дійшли висновку, що $1 трлн інвестицій у малий і середній бізнес у країнах, що розвиваються, забезпечить виконання Порядку денного на період до 2030 року.

Ваша компанія вже розробила стратегію сталого розвитику і є конкурентоспроможною? З чого почати?

На думку фінансистів ООН, знайти таку суму непросто, але можливо. Особливо з огляду на те, що в умовах низьких облікових ставок по всьому світу, багато інвесторів шукають більш прибуткові проекти аби вкласти кошти. Отже виникає парадоксальна ситуація: вільних грошей багато, але їх не поспішають вкладати в малий і середній бізнес. Це пояснюється складнощами, з якими стикаються інвестори при переказі коштів за кордон; політичними і макроекономічними ризиками в країнах, що розвиваються; і перевагами вкладати у великі компанії, а не у стартапи, яким ще належить довести свою життєздатність.

У доповіді запропоновано ряд заходів, які мають допомогти подолати ці та інші складнощі. Наприклад, запропоновано розробити міжнародні правила, що полегшують переказ коштів; провести в країнах реформи, спрямовані на створення сприятливого інвестиційного середовища тощо.

Доповідь підготовлено Центром ЮНКТАД / СОТ з міжнародної торгівлі, яке надає підтримку країнам у розвитку підприємницького сектору, зокрема в реалізації у повній мірі наявного потенціалу для розвитку експортних і вдосконалення імпортних операцій.

фото: Unsplash