Форум в Давосе

Глобалізація, кібератаки і психічне здоров’я: Давос-2019 у фактах і цитатах

Глобалізація в епоху четвертої промислової революції – головна тема Всесвітнього економічного форуму в швейцарському Давосі – 2019. Майже 3000 учасників з усього світу і з різних сфер – політики, урядовці, бізнес, науковці, громадські організації, культурні діячі, а також журналісти – обговорюють питання міжнародної взаємодії в епоху розвитку технологій, цифрової економіки, криптовалют, питання розвитку ринків, кібербезпеки, проблеми глобальних фінансових ризиків, проблеми соціальної нерівності тощо. Пропонуємо декілька цікавих фактів, тез, висловів…

 

Подолання бідності, освіта

Виконавчий директор Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб: Четверту хвилю глобалізації слід максимально зорієнтувати на добробут людини і зробити її сталою на тлі світової нестабільності.

Ще не так давно Сінгапур був дуже бідною країною, а одним з головних завдань уряду була освіта громадян. Увагу було зосереджено на забезпеченні процвітання, а не на боротьбі з бідністю.  І, замість того, щоб в першу чергу будувати школи, Сінгапур надавав пріоритет інвестиціям та інноваціям і привертав компанії, які створювали робочі місця. Це рішення збільшило потребу в освіті. Як результат – Сінгапур став однією з найбагатших країн у світі з ВВП близько $ 57 714 на душу населення.

За останні три десятиліття більше 1 млрд людей позбулися крайньої бідності. Рівень глобальної бідності знизився з 37% у 1990 році до приблизно 10% нині. Переважна більшість людей, які уникли бідності, – з Китаю (приблизно 800 млн) і в меншій мірі з Індії (приблизно 200 млн).

Рівень бідності в багатьох країнах Африки на південь від Сахари фактично зростає, і немає ніяких ознак його уповільнення. Окрім того, майже половина населення світу – 3,4 млрд людей – живуть менш ніж на $5,50 на день і щосили намагаються задовольнити свої основні потреби.

Форум в Давосе 2019

 

Продовольство, клімат

Нагодувати майже 10 млрд людей, зберігаючи водночас природні ресурси, що забезпечують виробництво продовольства… Імовірно, до 2050 року це стане найбільшою проблемою, з якою коли-небудь стикалося людство.

Ліси є найбільш ефективним з т.з. економіки способом контролю рівня парникових газів в атмосфері. Збереження лісів є найважливішим елементом забезпечення майбутнього сільськогосподарського виробництва та продовольчої безпеки.

Клімат є важливою складовою успіху в аграрній галузі. Підвищення температури, зміна погодних умов та збільшення частоти екстремальних погодних явищ, зумовлених зміною клімату, значно вплинуть на врожайність і поставлять під сумнів нашу здатність прогодувати населення планети, яке збільшується.

Соя має потенціал збалансувати ситуацію щодо світової продовольчої безпеки. Фахівці закликають подвоїти її виробництво до 2050 року, проте стимулювати фермерів компенсаціями за те, щоб задля цього не вирубували ліси.

Збереження морських ресурсів

Експерти б’ють на сполох… «Якби всі знали, наскільки це серйозно, всі були б активістами», – сказала Ніна Йенсен, виконавчий директор REV Ocean. За останні 40 років ми втратили 40% життя в океанах.

Енрік Сала, National Geographic Society: Понад 50% поверхні океанів заполонена промисловою рибною ловлею. 90% великої риби в океанах, у т.ч. тунця і акул, вже зникли. «Ми з’їли їх за останні 100 років», – каже він.

Давос 2019

 

Психічне здоров’я

Герцог Кембріджський закликає світову спільноту більше уваги приділяти питанню психічного здоров’я, порівнюючи проблему зі «слоном у кімнаті», про якого ніхто не хоче говорити. Отже більше керівників бізнесу та урядів, більше людей мають говорити вголос про цю поширену проблему. Наступного року він зосередиться на просуванні спорту як засобу, щоб зламати стигму навколо психічного здоров’я, а також попередити самогубства серед чоловіків у Великобританії.

Прем’єр-міністр Нової Зеландії Джакінда Ардерн заявила, що психічне здоров’я є одним з пріоритетів для бюджету добробуту, який її уряд ухвалить цього року, першим у світі. Сумним фактом Нової Зеландії є те, що «кожен знає когось, хто покінчив зі своїм життям». Щороку в цій країні з 5 млн населенням понад 600 людей коять самогубство.

Джон Флінт, виконавчий директор HSBC Holdings, заявив, що HSBC – одна з перших великих компаній, що опікується питаннями психічного здоров’я серед своїх співробітників. У наступному році його зусилля будуть спрямовані на «озброєння» менеджерів базовими навичками психічного здоров’я, щоб вони могли допомогти своїм підлеглим. 

Міста і електромобілі

Електрифікація транспорту надає величезну можливість для скорочення викидів парникових газів, обмеження забруднення повітря і шуму, зумовленого транспортом. Особливо це актуально для великих міст і їхніх центрів. Муніципалітети  беруть на себе зобов’язання створити зони з нульовим рівнем викидів до 2030 року, а в кількох містах Європи вже є зони з низьким або нульовим рівнем викидів.

Перехід на електромобілі дозволив IKEA прискорити час доставки замовлень клієнтам і зменшити витрати. Представники компанії кажуть, що це не тільки добре для навколишнього середовища і клієнтів, але і для бізнесу.

Електромобілі складають майже половину ринку в Норвегії. У цій країні також є найбільша в світі станція швидкої зарядки, здатна заряджати до 28 автомобілів одночасно за півгодини.

Кібербезпека

Експерти з кібербезпеки закликали Індію і США підписати декларацію «Паризький заклик з питань довіри і безпеки в кіберпросторі» від 12 листопада 2018 року, яка сприяє розробці загальних принципів захисту кіберпростору. Документ вже підписано 64 державами, більш ніж 300 компаніями приватного сектору і більш ніж 150 неурядовими організаціями. «Йдеться про збереження миру… Світ залежить від цифрової інфраструктури, від наших пристроїв, і вони піддаються атакам щодня», – сказав Бредфорд Л. Сміт, юридичний директор Microsoft. Додав: «Деякі з найбільш серйозних атак – це напад на демократію».

Відповідальність за безпеку починається з самих технологічних компаній. Люди не можуть довіряти технологіям, якщо вони не довіряють компаніям, що їх створюють. Інцидент з Cambridge Analytica і витоком даних користувачів Facebook став поворотним моментом щодо громадської довіри технологічним компаніям.

Майбутнє бізнесу

Deloitte Millennial Survey 2018: 40% опитаних представників нового покоління вважають, що метою бізнесу має бути «покращення суспільства». Компаніям  варто серйозно задуматися на цим, адже до 2020 року міленіали становитимуть 40% від усіх споживачів, що впливатиме на щорічні продажі на рівні $40 млрд.

Edelman Trust Barometer 2018: 64% менеджерів по ​​всьому світу очікують, що генеральні директори керуватимуть соціальними змінами – до того, як втрутяться уряди. Водночас 84% очікують, що генеральні директори будуть впливати на політичні дебати з соціальних питань.

Близько 90% найбільших компаній світу звітують про свої показники стійкості, зокрема за стандартами GRI. Нині майже 9 933 компанії з 160 країн є членами Глобального договору ООН – ініціативи, спрямованої на перегляд бізнес-стратегій на підтримку Цілей сталого розвитку. Корпоративна відповідальність відіграє все більшу роль.

Розсудливість і успіх

Засновник і голова ради директорів Alibaba Group Джек Ма: «Як ми можемо навчити дітей бути більш творчими і робити те, чого не можуть робити машини? У машин є чіпи, але у людей є серця… Освіта повинна рухатися в цьому напрямку».

Він також підкреслив, що людству потрібно використовувати технології, щоб допомогти навколишньому середовищу. Заробити грошей було важливо на початку, тепер бізнес має бути ще й екологічним та сталим.