Свалка мусора из машин и металла

7 причин, чому urban mining наздоганяє класичний видобуток

Urban mining – це видобуток вторинної сировини з матеріалів, що опиняються на звалищах після утилізації предметів споживання або знесення будинків тощо. Вторинна переробка так званих «електронних відходів» дозволяє заощадити природні ресурси, а також гроші. У цьому впевнені фахівці Recupel, організації зі збирання і переробки викинутих електроприладів у Бельгії.

Recupel наводить сім причин, чому системна утилізація відпрацьованого електронного та електричного обладнання не поступатиметься класичному видобутку корисних копалин:

  1. Кінець епохи дешевої сировини

Запаси природних ресурсів повільно, проте незмінно виснажуються. Епоха недорогої і легкої у видобутку сировини добігає кінця. Усе важче видобувати сировину, як раніше.

  1. Відновлення сировини з е-відходів може бути економічно ефективнішим

Протягом багатьох років ми нічого не робили з відпрацьованим електронним та електричним обладнанням, яке просто вивозили на сміттєві полігони. Втім тепер, коли усвідомили, що кругова економіка може бути досить прибутковою, ситуація змінюється. Увага до е-відходів, які містять цінні метали і мінерали, зростає. Наприклад, достатньо «розібрати» близько 1 тонни мобільних телефонів, щоб отримати 300 грамів золота. Майже 100% металів, що використані в телефонах, можуть бути відновлені. Економічна ефективність процесів переробки і вторинного використання за останні роки стрімко зросла.

  1. У містах по всьому світу мільйони приладів очікують на відновлення

За деякими підрахунками, в Австралії – близько 23 млн старих мобільних телефонів, які можна зібрати. В Африці близько 1 млрд мобільних телефонів викидають щороку. По всьому світу близько 50 млн тонн електронного та електричного обладнання, техніки підлягають рекуперації.

  1. Для деяких рідкісних металів urban mining поступово стає єдиним джерелом

Додатковою перевагою для urban mining є те, що він знову робить доступними дуже рідкоземельні метали, такі як європій і тербій. Значна кількість цих дорогоцінних матеріалів видобувається виключно в Китаї й експортується лише в невеликих кількостях. Ось чому від 30% до 40% попиту на цей тип рідкісних металів сьогодні вже задовольняється завдяки urban mining.

Окрім поширених металів, таких як мідь і олово, старий мобільний телефон також містить срібло, золото і паладій. Загалом зі старих мобільних телефонів можна відновити не менше 40 елементів.

  1. Urban mining дозволяє уникнути значного впливу на людей і навколишнє середовище

Подумайте про конфлікти, які мають місце у світі за контроль над шахтами з видобутку цінних матеріалів. Наприклад, в таких країнах, як Конго. Urban mining може знизити попит на так звані «конфліктні мінерали».

До того ж, urban mining допомагає зменшити кількість звалищ, на які з давніх-давен скидаються е-відходи, стару побутову техніку тощо. Поступово можуть бути закриті величезні «сміттєзвалища», такі як Агбогблоші, що неподалік від Аккри в Гані. Отже urban mining матиме позитивні наслідки і для людей, і для планети.

  1. Класичний видобуток не може задовольнити зростаючий попит на техніку

Упродовж наступних 15 років, на думку аналітиків, у всьому світі нараховуватиметься не менше 3 млрд нових споживачів середнього класу з необхідною купівельною спроможністю, тобто покупців нової техніки. Втім класична добувна промисловість не здатна забезпечити сировину для виробництва всіх цих нових приладів, пристроїв тощо. Тому значення urban mining дедалі зростає.

  1. Ділова спільнота та інвестори стрибають в urban mining-потяг

Тепер, коли видобуток вторинної сировини економічно цікавіший, збільшується кількість виробників, які адаптують свої бізнес-моделі. Замість того, щоб продавати продукцію, яка наприкінці життєвого циклу опиняється на звалищах, вони виводять на ринок техніку, яку можна ефективно розібрати на складові та відновити. Отже так звана економіка відходів поступається круговій економіці.

Зрештою інвестори стрибають в urban mining-потяг. Поступово urban mining, так само як стала енергетика, матиме свою success story на фондовій біржі.

Фото: Unsplash